У чому різниця між в'яленої і сушеної рибою?

Риба є другим за популярністю продуктом на святковому столі після м'яса. Та й у звичайні дні вона залишається одним з улюблених харчів. З даного морепродукту можна приготувати безліч смачних, корисних страв, як для основного раціону, так і для закусок. До останніх відносяться в'ялена і сушена риба. Яка ж між ними різниця? Для цього необхідно розглянути кожен продукт окремо.

В'ялена риба

Технологія приготування полягає в тому, що береться жирна або середньої жирності риба, її насаджують на пряжу і з'єднують в чалки (зв'язки). далі відбувається просолкі - готові чалки поміщають в розсіл з великою кількістю солі і прянощів (тузлук). Сіль допомагає запобігти процес гниття продукту, знищити в ньому шкідливі організми.

Рибу укладають в ємність на боки шарами, рівно відносно площини, і щоб між нею було якомога менше повітря. Між шарів засипається сіль. Продукт накривають кришкою, а на неї ставлять вантаж для тиску - гніт (приблизно через добу). Далі відбувається вяление, при якому виділяється розсіл. Разом з висушуванням сировини відбуваються біохімічні процеси перерозподілу жиру.

Тривалість такої засолювання становить від 2 до 6 днів - все залежить від розмірів риби. Ємність зберігають на вулиці або в добре провітрюваному приміщенні. Температура повітря при цьому повинна бути помірною. Кращі часи року для заготівлі - тепла весна або прохолодне літо.

Після просолкі рибу промивають в холодній воді, насаджують кожну за хвіст на гачок і вішають догори дригом. Таким чином, вся жовч і гіркоту переміщається до голови, яку можна потім легко відірвати при вживанні. Рибу можна накрити марлею або сіткою для захисту від комах. сушка триває близько 10 днів, в залежності від температури повітря. Знову ж - вона повинна бути помірною. Прямі промені сонця ні в якому разі не повинні падати на продукт. Тим самим, за допомогою зневоднення і просочення власним жиром виходить смачна м'яка закуска.

Сушена риба

Під час сушіння продукту відбувається повне його зневоднення. Для приготування такого делікатесу використовується два способи на вибір: "Холодний" або "Гарячий". При "холодному" варіанті беруться маложирні тушки, їх чистять, потрошать і промивають. Щоб морепродукт була солоною, її попередньо витримують у розсолі (2-4 тижні). Після чистки сировину розвішують на вулиці або в провітрюваному сухому приміщенні. Необхідно, щоб погода була прохолодною. У такому вигляді рибу зберігають до готовності 1,5-2 місяці.

При "гарячому" методі морепродукт також очищають, патрають і поміщають в піч під 200-градусну температуру. Таким чином риба втрачає всі свої корисні якості. Для отримання солоного сировини, сіль насипають під продукт. Для рівномірного результату, рибу необхідно часто перемішувати. Весь процес триває недовго, в порівнянні з "холодним" способом - всього 5-6 годин. Зберігати продукт потрібно в сухому, прохолодному місці.

Якщо дотримуватися всіх правил технології приготування, то отримане блюдо порадує своїм смаком.

Що спільного у в'яленої і сушеної риби

Ці два делікатесу з риби мають як подібності, так і відмінності. Що ж у них спільного:

 • початковий продукт. Головний інгредієнт, звичайно ж, риба.
 • Призначення. Ці два види сировини не є основними стравами, вони призначені для закуски, наприклад, до пива.
 • Обидва види вимагають чимало часу для приготування.
 • Вживання людиною в'яленої і сушеної риби може принести йому як користь, так і шкоду.

користь:

 1. Наявність в рибі кислоти Омега-3 сприяє зниженню ризику отримання інфаркту, хвороби Альцгеймера, захворювання на рак.
 2. Відбувається збагачення організму кальцієм.
 3. Фтор і фосфор допомагають зберігати зуби здоровими.
 4. Завдяки протеїну, сповільнюється процес появи зморшок, старіння шкіри.
 5. Жирні кислоти є відмінними антидепресантами.
 6. Морепродукт низькокалорійний і швидко засвоюється організмом.

шкода:

 • У в'яленої і сушеної риби є велика кількість солі, вживання якої небажано людям з гіпертонією або хворобою нирок. а ще сіль призводить до набряків організму.
 • На прилавках може попастися зіпсований продукт або погано оброблений від паразитів. також багато виробників додають в рибу шкідливі консерванти і хімічні речовини, щоб вона збереглася довше.

Відмінності делікатесів один від одного

Ці два продукти дуже схожі між собою, а деякі навіть плутають їх, не розуміючи, в чому відмінності. Але вони існують:

 1. Для в'ялення використовують жирний або напівжирний морепродукт, а для сушіння вибирають дрібні сорти.
 2. в'ялений продукт обов'язково солоний, при цьому висушений може бути як прісним, так і просоленим. Але ось останній не можна вживати відразу, так як він вимагає додаткової обробки.
 3. Розрізняються ці два сировини і технологією виготовлення. В'ялену рибу спочатку тримають в солі, потім довго висушують. Сушену або просто підвішують на вулиці або в провітрюваному приміщенні, або тримають кілька годин в печі.
 4. Процес в'ялення швидший - він триває близько місяця, коли сушка, саме "холодного" методу приготування, може тривати 2 місяці і більше.
 5. Відмінність складає і кінцевий результат: В'ялена риба м'ясиста, соковита, м'яка, з рожевим відтінком на спині. сушена - щільна, спина якої жовто-коричневого або темно-червоного кольору.

Підводячи підсумок, можна зробити висновок, що найкраще таку закуску робити будинки самому, тому що в магазині можна наштовхнутися на зіпсований товар, який завдасть шкоди здоров'ю. Якщо ж часу на приготування продукту немає, то слід ретельно перевіряти його на прилавках: жовте черево і різкий запах стануть сигналами про те, що таку рибу купувати категорично не можна.