Різниця між терапевтом і лікарем загальної практики

В силу того, що медицина - сфера неосяжна, існують доктора з різноманітними спеціалізаціями. Недосвідченій людині в них розібратися складно, і при виникненні проблем зі здоров'ям не завжди може бути ясно, до кого звернутися за допомогою. Плутанину, особливо, викликають терапевти і лікарі загальної практики.

Чим займається терапевт

Область компетенції терапевта зачіпає діагностику, попередження і лікування захворювань, при цьому без хірургічного втручання. Після визначення джерела недуги терапевт або відразу ж виписує необхідні ліки і дає поради щодо якнайшвидшого одужання, або видає направлення на консультацію іншого фахівця. Варто також відзначити, що приймає терапевт тільки дорослих пацієнтів.

У список захворювань, лікування яких обмежується тільки візитом до терапевта, відносяться: застуда, грип, бронхіт, порушення роботи нирок і системи травлення.

Місце роботи терапевта не обмежена поліклінікою або стаціонаром. Вони є в бригадах швидкої допомоги, санаторіях, призовної комісії та інших організаціях, де необхідна швидка медична допомога.

Чим займається лікар загальної практики

ВОП, можна сказати, є "вдосконаленим" терапевтом. Для отримання даної спеціалізації необхідно пройти курси підвищення кваліфікації, після яких спектр вирішуваних медичних питань значно розширюється. Наприклад, з'являється можливість додатково займатися:

  • хірургічною допомогою.
  • ЛОР-захворюваннями.
  • Проблемами ендокринної системи.

Крім того, він може володіти компетенціями офтальмолога і гінеколога, в наслідок чого високо цінується в селах і приміських областях.

Підвидом ВОП є сімейний лікар, який здатний надавати допомогу кожному члену сім'ї незалежно від віку. Втім, обов'язки педіатра він не замінює.

Загальні риси

Як вже було зазначено раніше, обидві спеціалізації мають під собою один і той же фундамент - терапевтична спрямованість. Що терапевт, що лікар загальної практики можуть в більшості випадків надати всю необхідну допомогу за один візит, так як сфера їх знань досить широка, особливо якщо мова йде про застуді та інших поширених захворюваннях. Обидва фахівці можуть адекватно і швидко визначити, чи потребує пацієнт у відвідуванні вузькопрофільного фахівця, і видати направлення на конкретні аналізи або обстеження.

В основному, терапевти і ВОП займаються питаннями дорослої частини населення і не мають достатньої кваліфікації для того, щоб виконувати обов'язки педіатра. Іншою загальною рисою є те, що вони можуть працювати як відповідно до дільничним принципом, так і перебувати в штаті співробітників різноманітних немедичних установ, таких як готелі, університети, санаторії, будинки відпочинку і так далі.

Незважаючи на ці схожості, є досить багато важливих відмінностей між двома профілями.

Чим вони різняться

Порівняння буде вестися саме між лікарем загальної практики і терапевтом, так як перша спеціалізація включає себе більше нюансів і в цілому є розгорнутим видом другий.

Перш за все, щоб стати лікарем загальної практики, необхідно не тільки закінчити ВНЗ за напрямом "Терапія" або "Лікувальна справа", а й захищати дослідні роботи і дисертації, проходити курси підвищення кваліфікації, а також відвідувати різні наукові заходи.

Безумовно, кожен лікар повинен чемно ставитися до своїх пацієнтів, але особливо це якість важливо саме ВОП, так як, на відміну від терапевтів, вони працюють не тільки з дорослими людьми, а й з дітьми, а за ними потрібен більш трепетний і ретельний догляд . Терапевта не обов'язково одночасно бути психологом і педагогом, а для лікаря загальної практики ці аспекти є такою ж невід'ємною частиною компетенції, а також основні медичні пізнання.

Спостереження за вагітними - ще одна відмінна риса роботи ВОП, він контролює всі супутні вагітності процеси: грудне вигодовування, правильне харчування жінки і догляд за новонародженими.

Іншою важливою відмінністю лікаря загальної практики від дільничного терапевта є те, що навіть якщо приймається рішення направити пацієнта до іншого фахівця, це не означає, що спостереження за хворим припиняється і лікування передається в інші руки. ВОП все ще всебічно стежить за людиною і продовжує приймати важливі рішення, що стосуються його здоров'я, а результати роботи іншого доктора сприймаються лише як допоміжний засіб.

Нарешті, зв'язок між пацієнтом і лікарем помітна сильніше в разі звернення до ВОП, так як в його обов'язки офіційно входить надання не тільки лікувально-профілактичної допомоги, а й соціальної. Консультації різного роду, моральна підтримка і спостереження за сім'ями - все це більш властиво саме лікарям загальної практики, ніж дільничним терапевтам.

До кого краще піти?

У загальному випадку, візит до лікаря загальної практики з більшою ймовірністю заощадить час, так як специфіка роботи має на увазі більш широку спрямованість. До того ж, в умовах віддаленості від міста, швидше за все, саме ВОП стане єдиним помічником в ситуації, що склалася, так як до звичайного терапевта не завжди можливо потрапити, та й лікарів-гінекологів або офтальмологів, наприклад, може зовсім не бути.

З іншого боку, вузька спрямованість терапевта допоможе розібратися з складнішими захворюваннями внутрішніх органів, так як саме це є областю діяльності таких лікарів. З цієї причини, описані раніше відмінності не означають, що лікар загальної практики краще, ніж звичайний терапевт - вони в будь-якому випадку діють за одним принципом. Якщо вони не можуть вирішити проблеми пацієнта після первинної діагностики, відправити його до інших людей їм все-таки доведеться.

У зв'язку з цим, звернутися можна і до тих, і до інших, але якщо необхідна комплексна допомога всім членам сім'ї і подальше спостереження саме від однієї конкретної людини, то, швидше за все, лікар загальної практики підійде в такій ситуації більше.