Чим пляжний волейбол відрізняється від класичного

Всім прекрасно відомо, що волейбол - гра американського походження. Про її винахід повідомив учитель фізкультури Вільям Дж. Морган ще в далекому 1895 році.

Дана гра займає одну з перших позицій у світі за популярністю, в неї грає близько мільярда людей на аматорському рівні. Існує безліч різновидів волейболу, давайте розглянемо на прикладі його класичну форму і одне з відгалужень - пляжний волейбол, є частиною програми Олімпійських ігор.

класичний волейбол

У класичній грі бере участь пара команд по 6 чоловік. Волейбольне поле, розміром 18 х 9 метрів, розбите на 6 секторів і кожен учасник займає своє місце. По центру, відповідно до статевої приналежністю, встановлюється сітка, для чоловіків, висота сітки, як правило, 2 м 43 см, а для жінок 2 м 24 см. Гральний м'яч сам по собі досить особливий - він представляє собою 6 панелей шкіри, натягнутої навколо каркаса.

волейбольне поле

Відразу після загального вітання розігрується майданчик і право першої подачі. Перша подача повинна здійснитися протягом перших п'яти секунд після свистка арбітра, якщо це не відбулося, то м'яч по праву передається суперникам, яким також перейде одне очко. Та команда, якій переходить м'яч, повинна здійснити перекидання не більше ніж в 3 торкання. Якщо м'яч потрапляє в аут, очко надбавляется команді, що приймала. При нарахуванні очок команді право на подачу має той же гравець.

Зазвичай м'яч приймають гравці, що займають нижнє положення. При цьому категорично заборонено затримувати м'яч у руках. Атакуючі удари бувають як прямі, так і бічні, тобто в правий або лівий кут поля, є також так звані обманні удари. Гравці можуть здійснювати і блокування, тобто перешкоджати переведенню грального м'яча через сітку будь-якої бажаної частиною свого тіла. Воно може бути проведено як поодинці, так і групою гравців, але його мають право здійснювати тільки гравці займають позиції два, три і чотири.

Гра складається з 5 партій і ведеться до 25 очок. Вона також може закінчитися достроково при великому розриві в 2 і більше партій. Остання п'ята партія іменується тайм-брейком, рахунок йде до 15 очок, як тільки рахунок доходить до 8 очок - команди міняються майданчиками.

Пляжний волейбол

Це гра через сітку на піщаному майданчику. Між собою борються дві команди, до складу яких входять по 2 людини. Їх мета - направити м'яч так, щоб він здійснив приземлення на полі суперника, при цьому не допускати приземлення на своїй площі.

Команда має право на торкання м'яча тільки тричі до його повернення на поле суперника, в разі порушення буде програно очко. Заборонено двічі поспіль бити по м'ячу, при цьому відбивати його будь-якої бажаної частиною тіла. Очко буде також програно в разі вильоту м'яча за лінію поля або в разі торкання сітки. Подає завжди та команда, яка до цього виграла очко. У кожній команді гравці подають по черзі, але кожен з них продовжує подавати до того моменту поки команда не втратить його. Дозволено подавати як відкритими долонями, так і передпліччям, знизу або зверху за бажанням. Заробляє очко тільки та
команда, яка подає. Якщо команда, яка подавала здобуває перемогу в розіграші, то вона отримує очко, а якщо захищає - їй переходить право на подачу.

Гра обмежується трьома партіями, до 21 очка кожна, в середині кожної партії гравці міняються майданчиками (це пов'язують з тим, що перевагою володіє та команда, у якої сонце розташоване за спиною), гравці в обов'язковому порядку грають босоніж.

відмінності

А тепер давайте попунктно розберемо відмінності між пляжним і класичним волейболом:

1. Як правило, розмір площадки для класичного волейболу більше і становить 18 х 9, поле має паралельні лінії атаки, які знаходяться в метрах трьох від сітки, гравці займають задні позиції при подачі документів не мають права їх перетинати. Пляжна же майданчик - 16 х 8, гравці можуть здійснювати подачу з якою завгодно точки поля, тому що на ньому немає ліній атак.
  2. У м'яча, використовуваного в пляжному волейболі, більш низький тиск для більш довгого утримання в повітрі.
  3. У класичному волейболі на кожному майданчику перебуває по 6 гравців, кожен з яких має свою позицію. У пляжному - на кожній частині поля присутній 2 людини, які не мають своєї позиції, є лише права і ліва сторона.
  4. Гра в класичний волейбол складається з 5 сетів. Перемогу в сеті здобуває команда перша набрала 25 очок, у разі здобуття перемоги в трьох сетах поспіль команда автоматично стає переможцем. У разі рахунки 2-2 проводиться 5-ий тайм-брейк, рахунок ведеться до 15 очок. Зміна майданчика йде після кожного сету. У пляжному волейболі 3 сети, для здобуття перемоги в сеті команда повинна набрати 21 очко, у разі необхідності проведення третього тайм-брейку рахунок ведеться до 15 очок.
  5. Сам по собі пляжний волейбол набагато складніше класичного, починаючи від підлаштування до умов навколишнього середовища і закінчуючи тим, що кожен гравець універсал, який вміє грати і в захисті, і в нападі, вміє правильно поставити блок і дати хороший пас напарнику.